Zimná "Zóna bez peňazí" v OKO

 

Združenie Slatinka a OKO zorganizovali v nedeľu 26. 11. 2017 popoludní tradičnú zimnú Zónu bez peňazí.

Do priestorov občianskeho centra OKO na sídlisku Západ (Nám. mládeže 17, vchod od Nográdyho ul.) mnohí ľudia priniesli veci, ktoré sú ešte funkčné, ale už ich nepoužívajú alebo nevedia využiť. Rovnako si ľudia mohli nájsť a odniesť veci, ktoré potrebujú. Cieľom bolo pomôcť si navzájom, ale najmä šetriť životné prostredie, pretože každá jedna vec, ktorá môže slúžiť ďalej, nemusí ísť na skládku, nemusia sa vyťažiť nové suroviny, kvôli výrobe ďalších výrobkov, nespotrebuje sa energia atď.


Väčšinou ľudia prinášali oblečenie, obuv, knihy, hračky, potreby pre deti, veci do domácnosti, kuchyne a bytu, elektrospotrebiče a pod. Z priestorových možností, podobne ako predchádzajúce roky, nebolo možné priniesť veci vopred iný deň alebo iný čas – s výnimkou detských vecí, ktoré organizátori mohli ešte pred Zónou bez peňazí darovať deťom na Ukrajinu, ktoré v tom čase boli na ozdravnom pobyte na Slovensku a 21. 11. prechádzali Zvolenom cestou domov. Pre tieto deti vo veku 8 – 12 rokov dobrovoľníci darovali teplú obuv a odevy, a tiež detské knihy v angličtine.

Veci, ktoré si ľudia priamo nezobrali na mieste, boli odnesené do komunitného centra na Balkáne.

Združenie Slatinka srdečne ďakuje za pomoc dobrovoľníkom a dobrovoľníčkam pri príprave a zabezpečení akcie (príprava priestoru a stolov, ich označenie, triedenie prinesených vecí a neustále skladanie a upratovanie najmä oblečenia, pomoc pri balení vecí do vriec).

Niekoľko článkov o akcii:

https://zv-podujatia.com/2017/11/07/zona-bez-penazi-opat-v-oc-oko/

https://zv-podujatia.com/2017/11/30/oc-oko-zazilo-najvacsiu-zonu-bez-penazi/

Viac informácií nájdete na FB - TU alebo príp. TU

Publikácie

Aktuality