Letná "Zóna bez peňazí" posunutá na september

 

Združenie Slatinka a OKO pripravovali na sobotu 23. 6. 2018 už tradičnú letnú Zónu bez peňazí v priestoroch občianskeho centra OKO na sídlisku Západ (Nám. mládeže 17, vchod od Nográdyho ul.). Akciu sme z organizačných dôvodov presunuli na september 2018.

September, ako začiatok školského roka, považujeme za lepší termín pre uskutočnenie tejto akcie, pretože sa začína škola a tí, ktorí potrebujú nové oblečenie či iné vybavenie do domácnosti, by mohli mať väčší záujem o veci prinesených inými ľuďmi.

Minuloročná zimná Zóna bez peňazí potvrdila trend, že viac ľudí veci prináša, ako odnáša. Tiež sa nám dramaticky zvyšuje množstvo nepoužiteľných vecí, znečisteného či roztrhaného textilu, staromódnych a prakticky nepoužiteľných kusov oblečenia (kožuchy, kostýmy, obleky), ktoré nevieme využiť a musím ich vyhadzovať. Ľudia, napriek pokynom a upozorneniam, prinášajú na akciu prakticky odpad, a keďže nie je v silách dobrovoľníkov triediť veci priamo pri pri preberaní pri vstupe, "čierny peter" zostával v rukách organizátorov. Navyše, skladovacie priestory v komunitnom centre, kde sme umiestňovali použiteľné prádlo či iné veci, sa dramaticky zmenšil a tak musíme hľadať nové spôsoby, ako zabezpečiť funkčnosť celej akcie.

Čo je to ZÓNA BEZ PEŇAZÍ?

Je to akcia, na ktorú možno bez poplatkov priniesť veci, ktoré sú ešte funkčné, ale už ich majiteľ nepoužíva alebo nevie využiť. Na akciu prichádzajú aj ľudia, aby si mohli nájsť a odniesť veci, ktoré potrebujú. Cieľom je pomôcť si navzájom, ale najmä šetriť životné prostredie, pretože každá jedna vec, ktorá môže slúžiť ďalej, nemusí ísť na skládku, nemusia sa vyťažiť nové suroviny, kvôli výrobe ďalších výrobkov, nespotrebuje sa energia atď.

Väčšinou ľudia prinášajú oblečenie, obuv, knihy, hračky, potreby pre deti, veci do domácnosti, kuchyne a bytu, elektrospotrebiče a pod. Veci, ktoré si ľudia priamo nezoberú na mieste, sú po dohode odnesené do komunitného centra na Balkáne. 

Akcia sa koná na mnohých miestach na Slovensku, tradične však poslednú novembrovú sobotu. Zónu bez peňazí môže urobiť ktokoľvek a kedykoľvek, za predpokladu dodržania neziskovosti celej akcie. 

Publikácie

Aktuality