Európska dobrovoľnícka služba

 

Európska dobrovoľnícka služba je časť programu ERASMUS+, ktorý financuje Európska komisia. Na Slovensku je národnou agentúrou pre túto časť programu IUVENTA - Národný inštitút mládeže. Európska dobrovoľnícka služba (EDS) je príležitosťou pre mladých ľudí od 18 do 30 rokov získať skúsenosti, vedomosti, zručnosti a kompetencie v rôznych oblastiach a v rôznych krajinách sveta. Cez dobrovoľnícke aktivity v miestnych organizáciách je možné pomôcť miestnej komunite, životnému prostrediu, naučiť sa novým veciam a spoznať nové kultúry. Z programu ERASMUS+ je možné hradiť cestovné náklady, zdravotné poistenie, ako aj prakticky všetky náklady na dobrovoľnícku činnosti v danej krajine.

Ako sa stať dobrovoľníkom/dobrovoľníčkou v zahraničí?

Vo všeobecnosti je proces založený na troch bodoch - dobrovoľník/ dobrovoľníčka, ktorý/á si musia povedať, čo sa chcú naučiť, kam by asi chceli vycestovať a aký typ aktivít im je blízky. Na základe toho si nájdu vysielajúcu organizáciu na Slovensku (napr. Združenie Slatinka, príp. databáza iných organizácií je TU), ktorá bude zabezpečovať prípravu dokumentov aj dobrovoľníka. Tretím krokom je nájsť prijímajúcu organizáciu - odporúča sa osloviť viacero organizácií a začať hľadať skôr, ako plánujete odcestovať. Prijímajúca organizácia musí byť mimo Slovenska, a jej zameranie, aktivity a činnosť by mali byť z oblasti, v ktorej sa chce mladý človek zlepšovať. Prijímajúca organizácia je väčšinou tou, ktorá podávame žiadosť svojej národnej agentúre na zabezpečenie financovania dobrovoľníckeho projektu.

Databáza ponúk pre dobrovoľníkov v rôznych krajinách sveta je tu: TU.

Združenie Slatinka je akreditovanom organizáciou, ktorá môže pôsobiť ako prijímajúca pre dobrovoľníkov zo zahraničia, alebo ako vysielajúca pre mladých ľudí zo Slovenska. Združenie má tiež akreditáciu ako koordinujúca organizácia a teda môže predkladať žiadosti o projekty v rámci programu ERASMUS+ (Európska dobrovoľnícka služba - KA1).

Krátke zhrnutie informácií o Združení Slatinka pre potreby EDS je TU.

Združenie Slatinka od r. 2008 na Slovensku hosťovalo 21 dobrovoľníkov z Portugalska, Francúzska, Nemecka, Španielska, Talianska, Ruska, Turecka, Česka a Anglicka. V auguste 2018 prídu dve nové posily z Ruska.

PONUKA pre slovenských dobrovoľníkov na EDS v Brne (ČR) - stiahnite si informácie TU.