Týždeň dobrovoľníctva 2023 - kosenie parku Lanice

 

Mestský park Lanice sa nachádza neďaleko autobusovej stanice a Technickej univerzity vo Zvolene. O časť rozsiahlej zelenej plochy s prírodne cennými miestami, sa starajú dobrovoľníci a dobrovoľníčky Združenia Slatinka už od r. 1997.

V stredu 23. 6. 2023 popoludní budeme kosiť a hrabať okolie jazierka od inváznych druhov bylín. Potrebujeme však pomoc aj vás - dobrovoľníkov!

Stretnutie je o 16,00 hod. pri penzióne Almada, kosiť sa bude hneď v blízkosti. Náradie, pracovné rukavice a občerstvenie bude pripravené. Kosiť budeme ručnými kosami (naučíme) a kosákmi. V prípade nepriaznivého počasia (celodenný dážď) bude zverejnená informácia o aktualizácii programu.

Prečo kosíme okolie jazierka ručne?

Jazierko pri penzióne Almada predstavuje posledný zvyšok pôvodného koryta Hrona vo Zvolene. V jeho okolí dobrovoľníci Združenia Slatinka úspešne obnovujú prírode blízke spoločenstvá rastlín. Cieľom je postupne odstrániť invázne druhy, zlepšiť bezpečnosť a atraktivitu prostredia. Keďže sa pohybujeme v blízkosti vody, a pri jazierku hniezdi množstvo druhov vtákov, nechceme kosenie nechať na stroje, aby nedošlo k poškodeniu hniezd či znečisteniu.

Vďaka pravidelnému koseniu sa nám už podarilo výrazne minimalizovať výskyt zlatobyle, a preto budeme kosiť najmä okolo chodníčkov pri jazierku a chodníka od Almady ku hrádzi (pešia trasa smerom ku autobusovej stanici), a potom už iba miestne zlatobyľové "kolesá". Čaká nás však aj odstránenie výmladkov javorovcov, ktoré boli vyrúbané minulý rok a ktoré nechceme ošetrovať chemicky (a preto vylamujeme ich vymladenie z koreňa). Neskôr v lete odstránime vymladenie krídlatky (pohánkovec).

Informácie na FB nájdete TU.

Akcia je súčasťou Týždňa dobrovoľníctva 2023. Združenie Slatinka, ako infobod pre dobrovoľníctvo pre región Zvolena, sa tejto akcie zúčastňuje s cieľom propagovať výhody dobrovoľníctva.

Publikácie

Aktuality