Pamätný priestor na mieste rodného domu spisovateľa Beňa

 

V piatok 6. 10. 2023 bude o 17,00 hod. na mieste zbúraného rodného domu spisovateľa Jána Beňa odhalená pri príležitosti jeho 90tych nedožitých narodenín pamätná tabuľa.Program stretnutia:
  • 17,00 hod. - stretnutie na mieste zbúraného rodného domu spisovateľa Jána Beňa (Slatinka č. 63 - https://goo.gl/maps/nkoReYjTWFxpzbM47)
  • čítanie z knihy Posledný svedok
  • slávnostné odhalenie pamätnej tabule
  • príhovory manželky p. Emílie Beňovej, starostky obce Zvolenská Slatina a ďalších hostí
  • presun do bývalého obchodu - sály (Slatinka č. 52) - krátke predstavenie tvorby Jána Beňa; pohostenie, rozprávanie, spomínanie.
Organizátori: rodina a rodáci, Obec Zvolenská Slatina a Združenie Slatinka.
Pozvánka v jpg na stiahnutie TU.

Prečo pamätná tabuľa práve na tomto mieste?

Po desaťročiach plánovania priehrady, ktorá mala zatopiť dedinu Slatinka a prírodne cenné okolie, štát v r. 2022 zastavil projekt vodného diela, a do dediny sa pomaly vracia život. Ako tichý výkričník však na hornom konci dediny zostával prázdny, zanedbaný a spustnutý priestor, kde pôvodne stál rodný dom spisovateľa Jána Beňa, rodáka zo Slatinky. Ten "zavraždili" štátni úradníci v roku 1999 a jeho nezákonné zbúranie malo byť výstrahou pre všetkých ľudí zo Slatinky, ktorí verili v záchranu svojej obce a práve v tom čase začali viac spolupracovať s ochranármi na presadení alternatív voči kontroverznej priehrade. Motív straty domova sa stal následne ústrednou témou Beňovho románu Posledný svedok.

Združenie Slatinka v spolupráci s miestnou samosprávou a rodinou Beňovcov, s podporou výtvarníkov a architektov v priebehu roka 2023 upravilo kedysi zabudnuté miesto na nový pamätný priestor na spomínanie, zastavenie, tiché rozjímanie, ale aj malé stretnutia. Komunikovali sme pri tom s rodinou pána spisovateľa, Obcou Zvolenská Slatina a samozrejme s miestnymi ľuďmi, ktorí nám pri celej aktivity mimoriadne pomáhali.

Podklady na úpravu priestoru  spracovali výtvarník Laco Vojtuš a krajinárka Mária Sklenárová, pričom inšpiráciou im boli romány Jána Beňa, ktoré napísal o rodnej Slatinke, najmä jeho román Posledný svedok. Detail tabuľky a kameňa, na ktorom je osadená, je riešený podľa predstáv rodiny.Celý priestor dobrovoľníci z radov Združenia Slatinka a miestnych obyvateľov vyčistili, zarovnali navezením zeminy, osadili tu kameň. Pripravuje sa tiež vysadenie kvetov, hrušky a osadenie lavičky. Priestor neskôr dotvoríme vizuálne zaujímavou sochou.

Úprava priestoru je realizovaná vďaka podpore Nadačného fondu Baumit pri Nadácii Centra pre filantropiu.

Publikácie

Aktuality