Divadelná inscenácia SME KRAJINA

 

Divadelná režisérka Petra Tejnorová, dramaturgička Marta Ljubková a herci zvolenského Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene pripravili dokumentárnu inscenáciu SME KRAJINA inšpirovanú Slatinkou a jej osudom, príbehom krajiny okolo a jej ochrancov.

Ako sa píše na stránke Divadla JGT k tejto incenácii: "Krajina je záznam času a čas zaznamenáva aj divadlo. Predstavme si ju ako kalendár – späť ju nevrátime, ale je v nej zapísané všetko, čo sme kedy urobili a aj všetko, čo sa na zemi stalo dávno pred tým, ako sa na nej objavil človek. Dokážeme túto krajinu preniesť do divadla? Zaujíma nás sopečný pôvod zvolenskej oblasti, doba, keď sa hýbali tektonické dosky a formoval svet, v ktorom žijeme podnes. Zaujíma nás spôsob, akým do krajiny vstupuje človek – ako ju chce ovládnuť a skrotiť. To všetko je možné pozorovať na osude Slatinky: vodného diela, dedinky i riečky. Slatinka je ekologický, ale hlavne spoločensko-politický odraz toho, ako žijeme. Je to sedem desiatok rokov hľadania, nachádzania a strácania, je to dráma občianskej zodpovednosti individuálnych osudov, dráma rieky a jej údolia."

Pri vytváraní inscenácie autorky študovali rôzne podklady, dobové materiály, knihy spisovateľa Jána Beňa, pozerali hodiny a hodiny záznamov diskusií, čítali spomienky pamätníkov a rozprávali sa s niektorými z nich. Chodili po krajine, dedine, okolo rieky, pýtali sa a diskutovali. Výsledkom je inscenácia, ktorá je inšpirovaná Slatinkou - ale hovorí aj o širších spoločenských témach. Je to moderné divadlo, ktoré pomenúva ťažké témy a problémy, o ktorých by mnohí boli radšej, aby sa zabudlo a mlčalo.

Predpremiéra inscenácie bude vo štvrtok 16. marca 2023 - tu sa dajú získať vstupenky: https://djgt.sk/predstavenia/sme-krajina/16-03-2023_1830/ Lístky do divadla, podobne ako na iné predstavenia, sa dajú kúpiť aj elektronicky: https://djgt.sk/vstupenky/

Premiéra bude v piatok 17. marca 2023 o 18,30 hod. a následne sa bude predstavenie hrať napr. v sobotu 18. 3. 2023.

Publikácie

Aktuality