Zóna bez peňazí 2019

 

Zimná ZÓNA BEZ PEŇAZÍ bola poslednú novembrovú sobotu - 30. 11. 2019 od 14,00 hod. v priestoroch Starej radnice vo Zvolene.

Prvýkrát sme Zónu bez peňazí vo Zvolene zorganizovali na jeseň 2014. Neskôr sme akciu presunuli do priestorov OKO na sídlisku Západ a v posledných rokoch aj do komunitného centra Romano Jilo na sídlisku Balkán. Po piatich rokoch sa akcia vrátila do Starej radnice, aby sme zároveň s výmenou / darovaním vecí zorganizovali aj workshopy a malé komunitné akcie.

Čo je to Zóna bez peňazí?

Zóna bez peňazí vznikla ako mala komunitná akcia, ktorá sa postupne rozrástla a aktuálne prebieha v mnohých mestách na Slovensku súčasne. Ide o dobročinnú akciu, na ktorú môžu ľudia priniesť veci čo už nepotrebujú, ale zároveň vedia poslúžiť niekomu druhému. Môžu to byť nové či nepoužité veci, ako napríklad nevhodné dary alebo oblečenie, do ktorého sa už nezmestíte. Veci tým pádom dostávajú nový život a ľudia podporujú medzi sebou recykláciu.

Na Zónu bez peňazí môžete priniesť, odniesť alebo veci vymeniť. Nie je žiadnym pravidlom, že koľko vecí prinesiete, toľko si odnesiete a samozrejme aj naopak. Ak sa vám čokoľvek pozdáva, čo by vám mohlo poslúžiť, jednoducho si to vezmete. Priniesť môžete oblečenie, topánky, knihy, domáce potreby, ale i hračky, CD/DVD či športové príslušenstvo. Ideou Zóny bez peňazí je, aby ľudia nenakupovali stále nové veci, ale vymieňali medzi sebou už existujúce a recyklovali. Takto vzniká priestor pre funkčné a stále použiteľné veci, ktoré si nájdu nových majiteľov. Znamená to, že sem nepatria veci špinavé, nekompletné či inak pokazené alebo poškodené.

 

Publikácie

Aktuality