13. január 2021
Cyklus diskusií o životnom prostredí v meste Zvolen
Združenie Slatinka obnovilo v roku 2020 po dvadsiatich rokoch cyklus verejných diskusií o aktuálnych problémoch životného prostredia v meste Zvolen - ZVOLEN NAHLAS. Tak ako v r. 2000 – 2001, aj teraz sú stretnutia organizované v spolupráci s Mestom Zvolen a odborníkmi.
Ambíciou organizátorov je vytvoriť priestor pre kultivovanú odbornú diskusiu, v rámci ktorej budú pozvaní experti a dôležití zainteresovaní hráči diskutovať o problémoch aj návrhoch na riešenia, hľadať zásadné argumenty a hodnotiť rôzne prístupy k rozhodovaniu. Výstupy diskusií budú publikované vo forme článkov a použité pri tvorbe/pripomienkovaní strategických dokumentov.
Stretnutia sú určené v prvom rade tým, ktorí rozhodujú o životnom prostredí v meste Zvolen, teda členom odborných komisií, poslancom a poslankyniam, pracovníkom úradov a orgánov štátnej správy. Organizátori však privítajú radi aj aktívnych občanov, členov environmentálnych združení či dobrovoľných ochrancov prírody a životného prostredia.
Už realizované diskusie:
Mesto Zvolen sa, vzhľadom na jeho geografické pomery, môže územne rozvíjať predovšetkým severne od existujúcej zástavby sídliska Západ (smerom na Banskú Bystricu). Nové štvrte zmiešanej výstavby obchodných a výrobných prevádzok by mali byť v budúcnosti doplnené bývaním a mestskou resp. nadmestskou vybavenosťou. Obyvatelia Zvolena si však tieto plochy spájajú skôr s poľnohospodárskym využitím. Niektorí upozorňujú na efekt tzv. tepelného ostrova, ktorý je už citeľný v intenzívne zastavanom sídlisku Západ a ktorý môže byť zosilnený v prípade, ak nová výstavba nebude realizovaná zároveň s kompenzačnými opatreniami (napr. výsadbou zelene). Odborníci tiež upozorňujú na to, že rozrastanie mesta do okolitej krajiny môže priniesť ďalšie problémy a riziká.
Diskutujúci:
Moderátorka: Martina Paulíková, Združenie Slatinka. Kvôli chorobe sa na diskusii nezúčastnila pozvaná odborníčka - Hana Kasová – vedúca oddelenia územného plánovania a životného prostredia Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja
Záznamy z diskusie na youtube kanáli ZV-podujatia:
19. júna 2020 v kaviarni Džezva
Aj keď sa mestské prostredie s rôznymi negatívnych vplyvmi na životné prostredie sa zdá byť nehostinné pre väčšinu druhov živočíchov, predsa sa aj vo Zvolene vyskytuje množstvo viditeľných aj menej viditeľných druhov zvierat. Jednými z najviac vnímaných sú vtáky. Niektoré sú obľúbené a ich výskyt dokonca zámerne podporujeme, iné považujú mnohí ako nevítaných votrelcov. Prečo sú vtáky v meste dôležité a ako s nimi dobre spolunažívať? Aké nástrahy číhajú na vtáky v mestách? Prečo ekológovia nemajú radi presklené budovy a zrkadliace sa povrchy a prečo nestačí nalepiť na okná siluety dravcov?
Diskutujúci:
- Anton Krištín - Ústav ekológie lesa SAV, Zvolen
- Martin Korňan - katedra aplikovanej zoológie a manažmentu zveri, Lesnícka fakulta TU Zvolen
- Jana Pavlíková - Združenie Slatinka, Zvolen
Fotografie z diskusie, ako aj následných opatrení na minimalizáciu nárazov vtákov do presklených autobusových prístreškov a okine na ZŠ na Nám. mládeže vo Zvolene si môžete pozrieť na FB Združenia Slatinka.
uskutočnila v rámci projektu "Vtáky, ľudia a sklá" podporeného Komunitnou nadáciou Zdravé mesto a Mestom Zvolen.
19. november 2020, online (nahrávané v klube Wake-up vo Zvolene vzhľadom na obmedzenia v súvislosti s covid-19)
Kvalita ovzdušia nie je na Slovensku stále dobrá. Problémom je najmä prekračovanie koncentrácií prachových častíc, vrátane jemných, ktoré zostávajú v pľúcach, ale aj rôznych chemických zlúčenín. Hlavnými zdrojmi znečisťovania ovzdušia sú lokálne kúreniská so spaľovaním tuhých palív v domácnostiach, doprava, priemysel a energetika. Ako je na tom Zvolen a Zvolenská kotlina? Sú typické zvolenské hmly a inverzie iba estetickým problémom, alebo je o nich potrebné vedieť viac, napr. zo zdravotného hľadiska? V diskusii sme sa venovali tomu, ako môže nesprávne vykurovanie v zimných mesiacoch prispieť k znečisteniu ovzdušia, čo a prečo ne/spaľovať a nakoľko rozhoduje o "kvalite" kúrenia samotná palivo aj technológia, ktoré sa domácnostiach používajú.
Informácie o akcii - event na FB TU. Záznam diskusie je sprístupnený na youtube TU.
Diskusia bola súčasťou projektu "Chránime rieky, chránime budúcnosť" realizovaného v rámci Európskeho solidárneho fondu.
17. december 2020, online (nahrávané v klube Wake-up vo Zvolene vzhľadom na obmedzenia v súvislosti s covid-19)
Každý obyvateľ Zvolena, vrátane detí, vyprodukuje ročne viac ako 400 kg komunálneho odpadu. Hoci absolútne množstvo odpadu produkovaného domácnosťami vo Zvolene mierne klesá resp. kolíše medzi 15 - 18 tisíc tonami za rok, až dve tretiny z neho skončia na skládke. V predchádzajúcom roku sa podarilo vytriediť iba 35 % odpadu, a asi nie je tajomstvom, že nie všetok vytriedený odpad dokážeme aj spracovať a využiť nanovo. Aj kvôli obmedzeniam výstavby nových skládok vzniká otázka, čo robiť s nezmenšujúcim sa "kopcom" odpadu každodenne prichádzajúcim z domácností. Triedenie odpadu by už malo byť povinnosťou, ale oveľa nevyhnutnejším sa ukazujú opatrenia na zníženie množstva vznikajúceho odpadu. V diskusii sme sa pýtali na to, či je triedenie dostatočnou odpoveďou na otázku, čo robiť, aby nás odpady nezavalili a ako sa dá vytvoriť bezodpadová domácnosť, kancelária či škola.
Informácie o akcii - event na FB TU. Záznam diskusie je sprístupnený na youtube TU.
Diskusia bola súčasťou projektu "Na ceste ku klimaticky neutrálnemu Zvolen", o ktorom nájdete viac informácií TU.
Združenie Slatinka plánuje diskusie organizovať pravidelne. Predbežne pripravované témy:
Pravidlá diskusie v rámci cyklu ZVOLEN NAHLAS